Bratysława w jeden dzień

23 SIERPNIA 2017, EUROPA, 3941
Dzielenie się jest fajne:      

Plan zwiedzania Bratysławy w jeden dzień.

W dzisiejszym artykule przedstawiam plan zwiedzania stolicy Słowacji Bratysława w jeden dzień. Kiedy wybierasz się do znanego miasta Europy, wiesz czego się spodziewać. Wielu blogerów opisało najlepsze atrakcje i podpowiedziało co warto zwiedzać. Zupełnie inaczej jest w przypadku miejsc, które są mnie popularne. Słowacja głównie kojarzy się z zimowymi podbojami, zabawą i godzinami spędzonymi na stokach. Niewiele osób chce odwiedzić to miejsce latem. Tym bardziej gdy niedaleko leży Budapeszt czy Wiedeń.

To prawda, że Bratysława leży w cieniu tych dwóch wielkich europejskich metropolii. Te dwa okryte sławą miasta przyćmiły urok słowackiej stolicy. Ale to nie zmienia faktu, że Bratysława jest zdumiewająca, warto się tu wybrać choćby właśnie na jeden dzień, zobaczyć sławne atrakcje turystyczne. Słowacja to kraj, który posiada historię z wieloma perturbacjami, który w ostatnim czasie stara się zmazać rysy pozostawione przez czasy komunizmu. My Polacy wiemy dobrze jak trudno się odbić od tego dna.

Taka też jest rzeczywistość tego miejsca. Ulice są tutaj przesiąkniętą historią. Zapraszam na krótką podróż po Bratysławie.

Zamek Devin w Bratysławie

Wycieczkę Bratysława w jeden dzień zaczynamy od zamku Devin, który znajduje się na obrzeżach miasta. W zasadzie to ruiny i pozostałości słowackiej twierdzy. To jedna z tych atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć. To tutaj usłyszałem opowieść, która wprawia w osłupienie i zmusza do refleksji. Opowiadam ją w moim vlogu z tego miejsca, zapraszam.

Następnie proponuję zostawić samochód na parkingu gdzieś między uliczkami od Pałacu Prezydenckiego a starówki. Bo właśnie z tego miejsca zaczynamy kolejną część wycieczki po Bratysławie. To ciekawe miejsce, rzadko w centrum dużego miasta można oglądać wystawne budynki władz najwyższego szczebla, z reguły są one bardziej na uboczu lub otoczone wielkimi parkami. Tu też jest park, w stylu francuskim z wieloma posągami m.in. Johanna Nepomuka Hummela, znanego kompozytora urodzonego w Bratysławie, jednak sam park nie jest duży, a pałac sąsiaduje z jednym z bardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście. W ogrodzie rosną drzewa zasadzone przez różnych polityków z Europy i świata; jedno z nich posadził prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2002 roku.

Palac Prezydencki Bratyslawa

Tak jak wspomniałem, jeden dzień spokojnie starcza na obejrzenie wszystkich zabytków i atrakcji turystycznych Bratysławy. Z pałacu kierujemy się w stronę starego miasta.Spacerując po centrum Bratysławy natkniemy się na duży dysonans budynków i otoczenia. Szklane biurowce mieszają się z komunistycznymi budynkami. W oknach odnowionych kamienic odbija się zniszczona elewacja znajdująca się z drugiej stronie ulicy. Zwiedzając nie braknie widoków opuszczonych, zabitych deskami betonowych budynków by raptem wejść na teren parku dookoła pałacu prezydenckiego.

Co zwiedzać w Bratysławie Bratysława na weekend

Miejscem wartym zobaczenia i zarazem sercem miasta jest urokliwa starówka, na ulicach której znajdują się liczne puby i restauracje. To tutaj tętni wolne życie leniwych popołudni i głośnych, ekscytujących wieczorów. Starówka mała, ale ma swój urok i zachęca do powrotu. To jedna z wizytówek miasta i nie ma tu większego znaczenia jak ją zwiedzimy, byle zahaczyć wszystkie miejsca zaznaczone na mapie na końcu artykułu. Przechadzając się uliczkami starówki natkniemy m.in. na żelaznego gapia - Čumila, a pomiędzy kamienicami zobaczymy widok na Zamek Bratysławski, najbardziej reprezentatywny budynek miasta i zarazem kolejny punkt wycieczki Bratysława w jeden dzień. To tu jest najwięcej atrakcji turystycznych Bratysławy.

Cumil Bratyslawa Zamek Bratyslawski

Ostatnim punktem zwiedzania miasta jest spacer na do Bratysławskiego Zamku, warto go zobaczyć. To symbol miasta, który pojawia się na wielu pocztówkach i zdjęciach ze stolicy Słowacji. Atrakcja turystyczna wyróżniająca się na tle miasta, położona na wzgórzu dlatego polecam obejrzeć ja na koniec. Jak słońce będzie niżej położone a niebo ciekawie zabarwione. Jeżeli mamy jeszcze siły to nocą wracamy na starówkę, Bratysława słynie z ciekawego, głośnego i imprezowego nocnego życia. Wtedy otwierają się liczne bary i puby, warto do nich zajrzeć.

Bratysława w jeden dzień – co warto zobaczyć w Bratysławie – wszystkie atrakcje turystyczne zaznaczone na mapie.

Miasto skrywa ciekawą historię przemiany ustrojowej. Wiele elementów z różnych czasów jest wciąż obecna w codziennym życiu stolicy Słowacji. Odwiedzenie tego miasta to spacer ulicami z poprzedniej epoki, cofnięcie się w czasie i poznanie innego świata. Wycieczka godna polecenia dla wszystkich, którzy lubią takie retrospekcje. Wycieczka Bratysława w jeden dzień pokazuje największe atrakcje turystyczne i miejsca, które warto zobaczyć w stolicy Słowacji.

Dzięki, że przeczytałeś. Piona!
Roland

PS ten artykuł jest wart polecenia innym:

     
co warto zobaczyc, tani nocleg